Dzień dobry, METRANS!

Szanowne Panie, Szanowni Panowie,

Drodzy Przyjaciele METRANS-u,

dzisiejszy biuletyn, z dnia 26 lipca 2021, przesyłamy Państwu w innej niż ta do której jesteście przyzwyczajeni formie. Wynika to z faktu, iż został on przygotowany z okazji 30-sto lecia założenia METRANS, a.s. Praha. To było dokładnie 25 lipca 1991, w czwartek, kiedy to do Rejestru handlowego została wpisana firma METRANS, a.s., jako spółka zajmująca się przewozami międzynarodowymi.

25 lipca, zwykła data, ale dla nas jest ona historycznie związana z transportem i naszym METRANSem:

1814

punkt zwrotny w rozwoju kolei, George Stephenson zaprezentował pierwszą lokomotywę parową

1909

Louis Blériot jako pierwszy przeleciał nad kanałem La Manche maszyną cięższą od powietrza

1991

założona została spółka METRANS

To czysty przypadek, ale powstanie METRANSu miało miejsce tego samego dnia, co wspomniane dwa, jakże istotne dla rozwoju cywilizacji wydarzenia. Często mówi się, że szczęście sprzyja lepszym, także już samo założenie nowej spółki, której przedmiot działalności gospodarczej nie był znany w ówczesnej Czechosłowacji, było odważnym krokiem i ważnym wydarzeniem. Zapewne nie z punktu widzenia dziejów świata, ale dlatego, że METRANS zaczął pisanie nowoczesnej historii przewozów najpierw w Czechosłowacji, a potem w całym regionie Europy Środkowej (CEE).

Jak i gdzie to się właściwie zaczęło?

Na absolutnie pierwszym miejscu musimy przypomnieć bardzo znaną osobistość, kluczową dla powstania i rozwoju  METRANSu – pana Jiřího Samka. Jego wizja przyszłości przewozów kontenerowych i niezachwiane przekonanie o słuszności obranej strategii, wprowadziły nasz dzisiejszy METRANS do grona czołowych europejskich operatorów intermodalnych.

Pierwszym przystankiem historycznym jest faktyczne miejsce powstania METRANSu, czyli praski terminal.

PRAHA-Uhříněves, dawny teren magazynowy, zaplecze dla budowy osiedla Jižní město, zyskał nowy sens istnienia i rozpoczął nowe życie. I tak jak dynamicznie rozwijały się przewozy kontenerów, tak z czasem zmieniał się nasz terminal.

Oczywiście nie skończyło się na jednym terminalu. Nasza dzisiejsza sieć liczy już 17 terminali w sześciu krajach, a budowa terminalu numer 18 w węgierskim Zalaegerszegu rozpocznie się jeszcze w tym roku.

ZALAEGERSZEG

już wkrótce 2023 /

Czy wiecie, że METRANS…

wykonuje w ciągu roku milion operacji przeładunkowych

Nasze terminale kontenerowe są tylko stacjami przesiadkowymi łączącymi lokalizacje śródlądowe z portami morskimi. Jako pierwszy musimy wymienić Hamburg, który zawsze był ważnym miejscem dla naszego handlu zagranicznego. Naturalnym jest więc, że pierwsze składy wagonów z kontenerami zostały skierowane właśnie do tego portu.

PRAGUE - UHŘÍNĚVES

/ 1994 /

Grupy wagonowe zostały bardzo szybko zastąpione przez regularnie jeżdżące pociągi kontenerowe, a portfolio naszych usług rozszerzało się o dalsze obsługiwane porty i kierunki. Musimy również wspomnieć o założeniu METRANS Danubia, gdzie właśnie Dunajská Streda otworzyła pomyślnie drzwi do obsługi całego południowego korytarza i sprowadziła do nas nową grupę klientów.

DUNAJSKÁ STREDA

/ 2018 /

Tutaj również należy powrócić do wizji Jiřího Samka, mówiącej o rozwoju firmy i poleganiu na sobie, na własnych zasobach. Wraz z rosnącą w sieci liczbą terminali, METRANS stawał się coraz bardziej znaczącym przewoźnikiem kolejowym, operującym własną flotą lokomotyw i platform podkontenerowych.

ČESKÁ TŘEBOVÁ

/ 2021 /

Czy wiecie, że METRANS…
 
  • rocznie przewozi ponad 1,2 milionów TEU (TEU – odpowiednik 20 stopowych kontenerów)
  • tygodniowo odprawia ponad 550 regularnie jeżdżących pociągów kontenerowych
  • operuje flotą 80 lokomotyw
  • dysponuje flotą ponad 3000 wagonów
  • współuczestniczy w projektowaniu wagonów kontenerowych, które dziś stanowią standard europejski

Dzisiaj nie tylko porty łączą szlaki handlowe, dlatego METRANS bierze czynny udział w organizacji przewozów w ramach „Nowego Jedwabnego Szlaku“. Mówimy tutaj o jednym z najszybciej rozwijających się segmentów rynku transportowego. Szczególnie podczas pandemii COVID-19 gwałtownie wzrosła liczba kontenerów przyjeżdżających pociągami z Chin, a oferowane przez METRANS elastyczne i kompleksowe rozwiązania sprawiły, iż stał się on wiarygodnym partnerem do ich dalszego przewozu i dystrybucji na odcinku europejskim.

Czy wiecie, że METRANS…
 
  • w roku 2020 odprawił do/z Chin łącznie 913 pociągów kontenerowych
  • co oznacza roczny wzrost na poziomie 114%

"SILK LOCOMOTIVE" ze specjalnym oznaczeniem i nową szatą graficzną

/ 2021 /

Jesteśmy naprawdę dumni z naszego sukcesu...​

Mamy z czego być dumni i możemy cieszyć się z sukcesów.Minione 30 lat jasno wskazuje, że obrana strategia okazała się właściwa i umożliwiła zbudowanie przedsiębiorstwa dysponującego potencjałem do realizacji zarówno bieżących zadań, jak i przyszłych wyzwań. Dalsze inwestycje w cyfryzację i rozwój neutralnych środowiskowo przewozów są kolejnymi przykładami potwierdzającymi to, że marka METRANS ma nie tylko wspaniałą historię, ale i z takim samym powodzeniem wkracza w przyszłość.

"Last but not least..."

Kto jeszcze ma swój udział w trzydziestoletnim, pełnym sukcesów, rozwoju METRANSu? Są to przede wszystkim nasi Zleceniodawcy i Klienci! Zmiany polityczne, mające miejsce w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przestawiły zwrotnice na trwały ekonomiczny rozwój całego obszaru CEE. Towarzyszący temu niebywały wzrost produkcji przemysłowej wymusił  dynamiczny rozwój logistyki w całym jej zakresie – i to jest właśnie ten silny impuls ze strony naszych Klientów.

Dlatego w tym miejscu musimy głośno powiedzieć, DZIĘKUJEMY naszym Klientom i dodać, że ich pełen sukcesów rozwój jest również nieodłączną częścią naszej historii i osiąganych wyników.

Co można powiedzieć na zakończenie?

Panująca sytuacja pandemiczna niestety uniemożliwiła nam w tym roku organizację zaplanowanych wcześniej obchodów 30 rocznicy powstania  METRANSu i osobistego podziękowania za współpracę.

Z racji tego, że transport i logistyka muszą mierzyć się nieustanie z dynamicznie zmieniającymi się warunkami, wiemy jak działać i na to wyzwanie również znajdziemy rozwiązanie.

Ponieważ obchody 31 rocznicy powstania, wizualnie nie wyglądają najlepiej, to w przyszłym roku zorganizujemy obchody rocznicy „30 + 1”

Z radością oczekujemy osobistego spotkania – do zobaczenia w Pradze w 2022 roku.

English  |  German  |  Polish  |  Slovak  |  Czech  |  Hungarian  |  Slovenian